Nordik İkon: Troller

Troller bir zamanlar Nordik efsanelerinin en korkutucu yaratıklarıymış.. Nordik mitolojisinde dünyanın sonunu anlatan efsanevi Ragnarök savaşında devler gibi tüm dünya dışı yaratıklar ile birlik olup tanrılara karşı şeytani bir şekilde savaşmışlar.

Troller diğer yandaşlarından farklı olarak daha yavaş hareket eden fakat vahşice diğerlerinden daha fazla kan isteyen bir şekilde gelişmişler. Antik Nordik masallarında troller çok akıllı olmayan, yavaş ama anında sinirlenebilen dev yaratıklar olarak tasvir edilmiş. Eğer dikkat etmezseniz sizi ve tüm büyükbaş hayvanlarınızı kolayca havaya kaldırabilecek güçte olan troller hem zevk hem de yemek için kadın, çocuk ve hayvan kaçırmayı çok severlermiş fakat daha sonra yazılan masallarda ise troller uzak dağlarda mutlu, sessiz bir hayata sahip, işleri güçleri çiftlik hayvanları ile uğraşmak olan yaratıklar olarak yazılmış. Hatta bazı masallarda dişi troller sıklıkla erkek insanları cezbederek mağaralara götürürlermiş. Daha sonra da dedikodulara göre yarı insan yarı trol yavrularını şehirlerde normal insanlar gibi yaşatmaya çalışırlarmış.

Bugün İzlanda‘da yaklaşık 322,000 insan bu efsanelerdeki elflerin, trollerin, devlerin ve cücelerin varlığına inanıyorlar. Bu nedenle de bu yaratıkların yaşadıklarını düşündükleri doğaya, doğal güzelere onları rahatsız etmemek için çok fazla saygı ve özen gösteriyorlar. Ayrıca bugün İzlanda‘da inşaat yapmak isterseniz önce eski masallara bakılarak orada efsanevi yaratıkların yaşayıp yaşamadığı kontrol edilmeden inşaatınıza başlayamıyorsunuz. Hatta bu sebeple durdurulan inşaatlar bile var!


04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir