2017 Stockholm Tasarım Haftası’ndan Notlar

İskandinavya’da ve dünyada en çok ilgi gören tasarım etkinliklerinden biri Stockholm Tasarım Haftası ve Stockholm Mobilya Fuarı bu yıl 6-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. 700’den fazla sergide tasarım trendlerinin sunulduğu etkinlikten öne çıkanları derleyen boyafikirleri.com‘un tasarım dosyası ile birlikte paylaşmak istedik.

Stockholm Tasarım Haftası, her yıl olduğu gibi bu yıl da senenin trendlerini tasarım severler ile buluşturdu. Özellikle pembe, kızıl ve toprak tonlarının ön plana çıktığı etkinlikte, koyu maviler, parlak tasarımlar ve ahşaplar da yılın trendleri arasında gösterildi.

İsveçli tasarım ofisi Note, Stockholm Tasarım Haftası için özel bir restoran hazırladı. The Design Bar adını verdikleri bu restoran, etkinliğin en ilgi çeken sergilerinden birisi oldu. Çoğunlukla mercan ve hafif pembe tonlarından oluşan restoran minimalist İskandinav tasarımları ile birlikte ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalardan birisi oldu.

İsveç Ulusal Mimari ve Tasarım Merkezi ArkDes, Stockholm Tasarım Haftası’nın en çok ziyaret edilen mekanlarından biri oldu. Oslolu Stilist ikili Kråkvik/D’Orazio‘nun, İskandinavya’nın en önemli tasarım dergilerinden biri olan Residence ile birlikte hazırladığı Designed to Last sergisi ise, sosyal medyada en çok paylaşılan sergilerinden biri oldu. Sergide ana renkler olarak ise pembe ve kahverenkleri kullanıldı.

İç mekanlarda artan koyu renk kullanımı ile Stockholm Tasarım Haftası’nda da sıkça karşılaşıldı. Tasarım dünyasının dikkat çeken birçok ismi ürünlerini koyu renkler ile birlikte sergilemeyi tercih etti. Danimarka’nın en iyi yeni tasarım ofislerinden birisi olarak gösterilen Woud, yeni mobilyalarını sergilemek koyu renkler tercih etti.

16585450_1719843298327283_1399452782016069632_n
Renk: 4477 Deco Blue

Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi öğrencilerinin sadece metal çubuklar kullanarak tasarladığı 12 farklı sandalye, İskandinav minimalizmini en iyi temsil eden çalışmalardan oldu.

under-bar-himmel-aalto-university-students-design-furniture-chairs-stockholm2017_dezeen_hero
Fotoğraf: Deezen

Yenilikçi tasarımları ile dikkat çeken İsveçli firma Blå Station, istenilen şekilde yeniden tasarlanabilen modüler koltuğu ile Avrupa’nın en seçkin tasarımcılarının juriliğini yaptığı Editor’s Choice ödülünü aldı.

BOB from Blå Station from Blå Station on Vimeo.

Pembeler, koyu maviler ve ahşaplar haricinde bir başka dikkat çeken tasarım trendi ise parlak yüzeyli ürünler oldu. İngiliz tasarımcı Tom Dixon‘un yeni prinç aydınlatma ürünleri gibi parlak yüzeyli sade ürünler 2017’de en çok karşılaşacağımız tasarımlar arasında yerini aldı. Her yıl olduğu gibi Tom Dixon tasarımları bu yıl da çok karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

TD_Brand_Nov_2016_0155
Fotoğraf: Tom Dixon

Parlak yüzeyler sadece küçük objeler ile sınırlı kalmadı. Halı tasarımları ile dikkat çeken İsveçli firma Bolon da ürünlerine parlaklık getiren markalardan birisi oldu. Dikkat çekici renkler ile tasarım severlere artık renk seçimlerinde daha cesur olabileceklerini belirten Bolon, alışılmışın dışındaki renklerin kullanımının önemini vurguladı.

Kaynak: Boya Fikirleri

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir