İzlandalı Grup múm Bugün İstanbul’da!

Türk dinleyicisi için İzlanda dendiğinde akla ilk gelen isim Björk olmalı. Ancak Bjork’ün açtığı yoldan dünyaya müzik ihracatı başladığından bugüne, Avrupa’nın kuzeybatı ucundaki bu ‘uzak ada’dan bolca iyi grup ve müzisyen çıktı. İşte bu grupların en önde gelenlerinden múm (evet, böyle küçük harfle yazmak gerekiyor) bugün İstanbul’a geliyor.

múm, elektronik ses ve efektleri yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanlayan deneysel bir müzik grubu. Ancak onların electronica’dan anladıkları, yaşadıkları coğrafya ile tezat oluşturuyor. múm’un ılık bir ‘sound’u var. Aydınlık ve ılık.. Üstelik kendi coğrafyalarına ait enstrümanları, perküsyonları bu oluşumda kullanırken büyüleyici melodiler yakalamayı da kolaylıkla başarıyorlar. Yeni keşiflere de kapıları sonuna kadar açık.

1997’de İzlanda’da kurulan múm dörtlüsü ismini seçerken “hiçbir anlamı olmamasına” dikkat etmiş. Güzel isimli ilk albümleri “Yesterday was dramatic-today is ok”i 2000 yılında çıkarmışlar ama tanınmaya 2002 tarihli “Finally we are no one” ile başlamışlar. Grubun yedinci ve son albümü ise 2013’te çıkan “Smilewound.” Ancak bu albümlerin yanı sıra birçok farklı projeye, ilginç performanslara dahil olmuşlar, ki bunların arasında, ünlü Rus yönetmen Sergei Eisenstein’in “Potemkin Zırhlısı” için kaydettikleri ve üç defa canlı olarak seslendirdikleri özgün film müziği de var.

Son albümlerinde oldukça ‘ferah’ bir atmosfer yakalamış múm. Melodiler yine ön planda, üstelik süslendikçe de güzelleşmişler. Eski mi eski bir Baltık çiftlik evinde, akşam yemeğinden sonra mutfak masasında kaydedilen albümde, kadın vokalleri ve nefis piyano bölümleriyle kusursuz bir pop müziğine yaklaşmışlar.

Çok uzak bir diyardan gelen bu grubun sizi bu akşam çok uzak ve farklı dünyalara taşıyacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Kaynak: CRR Konser Salonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir