Nordik Kariyer

Ülkemizde işsizlik oranı %10 civarlarında seyrederken, Nordik Simit kariyere de el atıyor ve iş bulmanızı sağlıyor! EURES’un (European Jobs Network) açıklamasına göre Norveç, aylık 4. 500 Euro maaşla çalışacak işçi arıyor. Mühendis, öğretmen, hemşire, otobüs şöförü, garson gibi çalışanlar arayan Norveç, maaş olarak da ortalama 4.500 Euro veririz, siz yeter ki gelin diyor.

6 comments
  1. Merhaba, yazıda da bahsedildiği gibi bunlar European Jobs Network verileri, daha detaylı bilgi kendilerinden alınabilir. Ayrıca sitelerinde iş arama imkanı da var.

 1. İş varsa da yoksa da gelirim. Ama nasıl? Yeni mezunum üniversiteden. Üç ay köle olarak çalışıp çıldırmadan ayrıldım işten. Banka sınavını kazandım. Mülakatta torpilim olmadığından çuvalladım; yedek dediler. Dil öğreneyim, İngilizcem native olsun diye İngiltere’ye vize başvurusu yaptım 2 defa red verdiler. Umutsuzum. İşim yok, sosyal güvencem yok, arkadaşım yok… Norveç beni alır mı? İsveç yada Danimarka da olur.. Finlandiya da sıkıntı değil.. (Lilyhammer izleyicisiyim. Olumlu etkisi olur mu? 😛 ) Lütfen yardım. Mailimi gördünüz. İsterseniz özel de yazabilirsiniz.

  1. Selamlar, çok fazla talihsizlik yaşamışsınız ama sitenin herhangi bir İskandinav devleti ile anlaşması yok, göçmenlik başvurularını da biz almıyoruz 🙂 . EURES üzerinden iş arayabilirsiniz. Ayrıca Norveç’te en çok kalifiye eleman arayan şirketler de şöyle sıralanmış, bu şirketler için de araştırma yapabilirsiniz; Aker Solutions, FMC Technologies, Statoil, National Oilwell Varco, Kverner, Kongsberg Group, Aibel, Roksar ve Fabricom

 2. Öncelikle merhaba,

  ben 19 Yaşındayım burada ailevi nedenlerden dolayı lise eğitimime başlayamadım şuanda açıktan okumaya çalışıyorum daha yeniyim 27 kredi var. Yurt dışına çıkmak gibi bir isteğim var aklımdaki ülke Norveç yada Avusturya. Bu ülkelerden birinde eğitim almak istiyorum lise hayatımı ve Üniversite hayatımı tamamlayabilecek ve sonrasında standart bir hayat yaşayabilmem için en uygun olan ülkeler arasında bunları buldum ilk tercihim Norveç.

  Öncelikle orada oturanlar bilir Norveç’de lise okuma ihtimalim varmı? yaşım biraz ilerledi malum.
  Norveç e yerleşebilmek için neler gerekli araştırmalarımda biraz sıkıntılı olduğunu duydum hep bir akraban yada tanıdığın yoksa imkansız gitmen diyorlar bu konuda neler diyebilirsiniz?
  Diyelimki Norveç’e kabul edildim ve geldim burada insanlar yabancılara karşı nasıl acaba? dışlıyorlarmı yoksa umursamıyorlar mı.
  Yaşam standartları AB den daha üst seviyede diyorlar bunun doğruluğu nedir? Eğitim Sağlık ve bazı ihtiyaçlar Norveç Krallığı tarafından karşılanıyormuş bu konuda neler diyebilirsiniz. Yurt dışından gelenler içinde bu geçerlimi.
  Hayat çok pahalı diyorlar 1 NOK 0,3492 TL Olmasına rağmen aşırı derece pahalı deniyor. Maddi durumu pek iyi olan birisi değilim oraya gelsem part time iş bulma vs. konusunda ve para kazanma konusunda çok sıkıntı çekermiyim?
  Bilgisayar Programcılığına ilgim var ve eğitimimi bu dalda tamamlamak istiyorum ülkede Bilişime duyulan ihtiyaç seviyesi hakkında bilginiz varmı? bu konularda eğitim sizce yeterlimi ve iş alanları nasıl acaba?
  Son olarak eğitim dini nedir Norveç ce mi yoksa İngilizce olarakmı veriliyor eğitim ülkenin büyük bir kısmı İngilizce konuşuyor diye duydum.

  Biraz çok soru sordum ama kusuruma bakmayın artık 😀

  Bu arada İskandinav kızları güzel diye gitmiyorum oraya eğitim için gidiyorum yorumlarda KIZLARI İÇİN GİDİLİR sadece gibi şeyler yazmazsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir